Типи фар та автосвітла
Одним з головних елементів організації безпеки руху на дорозі є автомобільні фари. Вони є різних видів та призначені для виконання широкого спектру функцій: від сигнальних фар для попередження інших водіїв на дорозі до освітлення, яке використовується для покращення видимості. Щоб максимально ефективно скористатися всіма можливостями автомобільної оптики та покращити комфорт та безпеку руху, автовласнику краще вивчити всі можливості свого авто.
Автомобільні фари: види оптики, яку встановлюють на транспортний засіб
- Фари ближнього світла. Використовуються для освітлення дорожнього полотна перед авто. Світять яскраво, але при цьому не засліплюють учасників дорожнього руху. Щоб керувати інтенсивністю світіння, на панелі приладів передбачений перемикач. На сучасних транспортних засобах встановлені автоматичні системи включення ближнього світла.
- Фари дальнього світла. Одні з найяскравіших фар серед варіантів автомобільної оптики. Їх кут світіння більший, ніж у оптики ближнього світла, тому й освітлена частина території теж буде більша. Використовуючи будь-які яскраві автомобільні вогні, варто врахувати, що вони не повинні засліплювати чи створювати дискомфорт іншим учасникам руху.
- ДХВ (денні ходові вогні). Прості в користуванні варіанти автомобільної оптики. Проблем з їх експлуатацією, зазвичай, не виникає. Більшість сучасних ДХВ вмикаються автоматично разом з двигуном. Вимикаються тільки в кінці поїздки. Для їх активації великих зусиль водій не прикладає.
- Протитуманні фари автосвітла. В туман чи за інших несприятливих умов дозволяють створити безпечну ситуацію на дорозі. Їх фіксують ззаду та спереду транспортного засобу, передбачені перемикачі. Перемикач протитуманних фар на панелі знайти не складно – частіше всього він зображений в вигляді півмісяця біля якого нанесена вертикальна хвиляста лінія.
- Оптика для аварійної сигналізації. Вона вмикається на всіх 4 індикаторах, світіння помітне з усіх сторін транспортного засобу, що дозволяє своєчасно повідомити інших водіїв про аварійну зупинку авто. Вогні, зазвичай, жовтого кольору, блимають синхронно. Для активізації сигналу аварійної сигналізації використовують кнопку на панелі у вигляді червоного трикутника.
- Стоп-сигнали. Наряду з індикаторами використовуються для попередження інших учасників дорожнього руху про свої наміри. Вони активуються при гальмуванні – при цьому біля задніх ліхтарів запалюються червоні лампочки. Водій повинен постійно слідкувати за тим, щоб вони були в робочому стані, оскільки це може стати причиною створення небезпечної ситуації на дорозі або ж штрафу.
- Індикатори. Водіям, які планують безпечно керувати транспортним засобом, слід знати всі типи індикаторів. Вони мають вигляд жовтих миготливих вогнів та використовуються для попередження інших водіїв про певні наміри. Частіше всього вмикаються для позначення поворотів, руху по кільцевій розв’язці, при об’їзді авто.
- Габаритні вогні. Являють собою бічні ліхтарі, які розміщені в оптичній системі передніх фар. Для їх живлення встановлюють лампи потужністю 5 Вт. Вони не надто потужні і більше використовуються для того, щоб виділити авто власника в темноті, ніж освітити дорожнє полотно.
На автомобільні фари встановлюють лампи різного типу. Технологія їх виготовлення постійно вдосконалюється. Виробники звертають увагу на екологічність та енергоефективність виробів. В автофари сьогодні встановлюють такі види ламп, як: галогенні, ксенонові, світлодіодні. Для сучасних авто частіше всього використовують останні два типи ламп, оскільки вони вирізняються значною дальністю світіння та яскравістю, тривалим періодом експлуатації.