Температура світла та її вплив на видимість на дорозі

Протягом багатьох років між водіями точиться суперечка про те, який колір фар головного світла кращий – жовтий чи білий. Одні стверджують, що жовті фари комфортніші для очей, інші – що білі фари яскравіші, тому краще. Обидві сторони по-своєму мають рацію. Але щоб розібратися в питанні, важливо розуміти, що таке температура світла, і як ця характеристика впливає на видимість на дорозі. У цій статті ми розглянемо плюси та мінуси жовтих та білих автомобільних фар та визначимо, за яких обставин кожна з них краща у дорозі.

Що таке температура світла

Колір світла, що випромінюється автомобільною лампою, залежить від її корельованої колірної температури (ССТ). В даному випадку слово «корельований» дуже важливе, оскільки колірна температура не є показником нагрівання лампи. Насправді, це характеристика того, який відтінок матиме світло – теплий чи холодний. Ця характеристика вимірюється в градусах Кельвіна (К). Це данина вченому Вільям Томсон (лорд Кельвін), який є автором концепції колірної температури.

Колірна температура заснована на співвідношенні між температурою стандартизованого матеріалу (він у фізиці називається випромінювачем чорного тіла) та кольором світла, яке випромінює цей об'єкт. Спрощено це можна розглянути на прикладі нагрівання металевого горщика, оскільки багато металів реагують на нагрівання аналогічним чином.

Уявіть, що горщик має температуру 0 С, що відповідає 273 градусам Кельвіна. Потім його починають нагрівати, і горщик починає випромінювати власне світло. При досягненні 3200 градусів Кельвіна об'єкт випромінюватиме світло з видимим спектром.

Як видно на малюнку, при температурі 900К горщик світиться тьмяним червоним світлом. У міру нагрівання колір змінюється від жовтого до білого, а далі з'являється блакитно-білий колір. Колірна температура лампочок працює за таким же принципом: чим нижче колірна температура Кельвінів, тим тепліше світло випромінює джерело світла.

Таким чином, колірна температура будь-якої лампи позначається в градусах Кельвіна (К) за шкалою від 1000 до 10000.

  • Температура від 2000 до 3000 К – колір від помаранчевого до жовтого, який називається теплим білим.
  • Температура від 3100 до 4500 К - нейтральний білий або злегка блакитний відтінок, який відноситься до яскраво білого спектру.
  • Температура вище 4500 К – біло-блакитний колір, званий холодним білим. Цей спектр світла відноситься до денного, тому що сонячне світло в чистому вигляді має температуру кольору близько 5000 К.

Яке світло фар краще: біле або жовте

Насамперед важливо розуміти, що наші очі по-різному реагують на різні кольори. Кольори жовтого спектру є більш комфортними для очей у порівнянні з білими та синіми. Але згідно з дослідженнями, людські очі більш чутливі до синього світла і сприймають холодніше світло як яскравіше. Тобто підвищення колірної температури фар покращує сприйняття водієм дороги. При холодному світлі водій може виділити більше деталей і точніше інтерпретувати колірні відмінності.

Однак при виборі автомобільних ламп важливо не лише це. Вирішальне значення має те, як лампи з різною колірною температурою забезпечують огляд за певних погодних умов.

Жовте світло фар

Упродовж десятиліть усі фари головного світла мали жовтий відтінок. Більш того, багато фар були розроблені таким чином, щоб відфільтровувати сині тони. Це було пов'язано з тим, що ранні дослідження світла показали, що жовте світло менше засліплює інших водіїв, тому є безпечнішим. Також жовті фари покращують видимість в умовах туману, дощу та снігу. При цьому за ясної погоди жовте світло менш ефективне, ніж біле. Крім цього, жовте світло гірше при русі у темряві. Незважаючи на те, що при світлі лише жовтих фар можна побачити за 1,5 кілометра більшість світловідбиваючих знаків, водієві буде важче помітити тварин, каміння та інші предмети на дорозі. Це пов'язано з тим, що жовте світло більш тьмяне.

Тому сьогодні лампи з жовтим світлом використовують лише в протитуманних фарах. Для ксенонових ламп оптимальна колірна температура становить 3000 К, а для світлодіодних – 3000-4300 К.

Біле світло фар

У міру вдосконалення технологій автомобільного освітлення лампи головного світла поступово зміщувалися в бік синього спектру. І це пояснюється досить просто: у міру того, як світло переходить у праву частину колірного спектру, ми спостерігаємо яскравіші білі тони, які забезпечують більший контраст, ніж тепле світло. Це з тим, що світло синього спектра має коротку довжину хвилі, ніж світло жовтого спектра. Тому в погану погоду він менш ефективний, але за нормальних погодних умов і в темний час доби біле або біло-блакитне світло покращує видимість дорожнього полотна та навколишнього середовища.

При цьому важливо розуміти, що занадто сині фари будуть менш ефективними, тому при виборі ламп головного світла краще віддавати перевагу тим, колірна температура яких знаходиться в наступному діапазоні:

• лампи ближнього світла: ксенон – 4300-6000 К, світлодіодні – 5500-6000 К;

• лампи далекого світла: ксенон – 5000 К, світлодіодні – 5500 К;

Якщо ви хочете не тільки покращити видимість у темний час доби, але також надати автомобілю стильнішого вигляду, вибирайте ксенонові або світлодіодні лампи з колірною температурою 6000 К. Усі лампи, що мають температуру світла вище 6000К, використовуються виключно в естетичних цілях. При цьому пам'ятайте, що вночі вони не зможуть забезпечити хорошу видимість, але засліплюватимуть інших водіїв. Саме тому в багатьох країнах сині фари в принципі заборонені, як і жовті як головне світло.

Отже, підіб'ємо підсумок:

• Для фар головного світла краще купити лампи в діапазоні 5000-6000 К (максимум 6500 К). Цей спектр колірної температури добре сприймається людським оком і забезпечує хорошу видимість за ясної погоди та у темряві. Також він не сліпитиме інших водіїв.

• Для протитуманних фар потрібно купувати лампи з колірною температурою 3000 К. Вони забезпечать кращу видимість за поганих погодних умов.

Якщо в автомобілі встановлено лампи з іншими показниками колірної температури, модернізація світла може значно підвищити видимість дорожньої ситуації. Це дозволить підвищити вашу безпеку та безпеку інших учасників дорожнього руху: водіїв, мотоциклістів, велосипедистів, пішоходів.

Вибір ламп головного світла та протитуманних фар не складе труднощів, якщо звернутися до компанії Smart Power Ukraine, яка представляє продукцію власного зареєстрованого бренду Bsmart, а також автомобільні лампи відомих світових виробників автомобільного світла. Досвідчені консультанти допоможуть підібрати оптимальний варіант автомобільних ламп для авто.