У чому вимірюється яскравість світла: кандели, люмени, люкси

Уявіть, що ви заходите в магазин і берете в руки кілька схожих зовні ламп, але яскравість кожної вказана в різних одиницях. На одній це кандели, на інший - люмени, а на третій - люкси. Може здатися, що ці одиниці вимірюють один і той же, тому взаємозамінні, але це не так. Світло дійсно можна вимірювати різними фотометрическими одиницями, які пов'язані, але не рівноцінні. У цій статті будуть розглянуті основні одиниці вимірювання світла і дані короткі пояснення їх значень, що допоможе правильно вибирати автомобільні лампи.

Сила і яскравість світла

Сила світла - це основна фотометрична величина, яка вимірюється в канделах і позначається як кд (кирилицею) або cd (міжнародна система позначення). Одиниця виміру отримала назву від слова candle (свічка), оскільки в 18-19 століттях воскова свічка використовувалася в Англії як еталон джерел світла. Сьогодні кандела є базовою одиницею сили світла в Міжнародній системі одиниць.

Одна кандела приблизно відповідає силі світла однієї свічки і показує, як далеко ми можемо перебувати від джерела світла, але при цьому бачити його. Варто врахувати, що людське око найбільш чутливе до зеленого кольору, тому для визначення сили світла використовується частота, відповідна зеленому спектру.

Тому 1 кандела - це сила світла, який випромінює в заданому напрямку джерело монохроматичного випромінювання частотою 540 · 1012 Гц і має силу випромінювання в цьому напрямку 1/683 Вт на стерадіан.

При цьому частота 540 · 1012 Гц відповідає довжині хвилі 555 нанометрів, і саме на таку довжину хвилі припадає максимум чутливості людського ока до світла.

Яскравість - це сила світла, яка проектується на задану область і напрямок. Яскравість світла вимірюється в канделах на квадратний метр (кд / м2).

Світловий потік і освітленість

Розібравшись, що таке кандела, буде простіше зрозуміти, що таке люмен і люкс. Візьмемо за джерело світла свічку, яка випромінює світло силою 1 кандела, і поставимо її на відстань 1 метр від щита площею 1 м2.

Загальна кількість світла, яка випромінює свічка у всіх напрямках, називається світловим потоком і вимірюється в люменах (лм). Тобто люмен - це одиниця вимірювання інтенсивності світла, незалежно від напрямку світлового променя.

Світло, що потрапляє на поверхню є мірою освітленості, яка вимірюється в люксах (лк). Таким чином, 1 люкс - це освітленість, створювана 1 канделою на поверхні площею 1 м2, яка знаходиться на відстані 1 м від джерела світла і розташована перпендикулярно світловим променям. Отже, 1 люкс = 1 люмен / м².

Щоб остаточно розкласти по поличках розглянуті поняття, резюмуємо основні визначення:

  • Кандела - це показник сили випромінюваного світла. Для прикладу: лазерна лампа буде мати найвищий показник в канделах, оскільки велика частина випромінюваного їй світла чітко фокусується в одному напрямку.
  • Люмен - це показник всього видимого світла, який випромінює лампа.
  • Люкс - це міра освітленості поверхні на вказаній відстані від джерела світла.

 

Що слід враховувати при виборі автомобільних ламп

Коли ви вибираєте лампу, варто враховувати, що люмени - це потенційна кількість світла, яке може випромінювати лампа в усіх напрямках при ідеальних умовах. Однак в реальних умовах рівень освітленості може бути нижче. Наприклад, якщо вкрутити в настільну лампу лампочку на 100 люмен і наполовину закрити плафон, то вона буде фактично випромінювати світло на 50 люмен. Аналогічно люмени будуть губитися, якщо автомобільна лінза буде каламутною через подряпини або брудною.

Якщо на лампах вказується одиниця люкс, будьте обережні при порівнянні двох ламп з однаковими показниками. Наприклад, є дві лампи на 120 люкс, але одна видає таку кількість на відстані 3 метрів, а друга - на відстані 1 метра. Це означає, що перша лампа набагато потужніше, оскільки якщо відсунути другу лампу від освітлюваної поверхні на 3 метри, освітленість поверхні становитиме не 120, а 40 люкс.

Ще один важливий параметр при виборі автомобільних ламп - світлова ефективність. Вона вказується виробниками кількістю люменів на кожен ват споживаної потужності.